Curly Coated Retriever

Curly je velmi elegantní a půvabný pes. Je nejvyšší z retrieverů, ideální výška pro psy je 68,5cm (27 palců) a pro feny 63,5 cm (25 palců). Typickým znakem plemene je jejich kudrnatá srst, která je neprostupná pro vodu a je tvořena spoustou malých, výrazných, pevně stočených kudrn. Obličej a přední části nohou jsou pokryty rovnými chlupy. Barva srsti je černá nebo játrová. Jeho pohyb má působit dojmem sehrané síly a půvabu. Při pohledu zepředu či zezadu se přední nohy nestáčí ani ven ani dovnitř, zadní nohy se nekříží. Stehna jsou silná, dobře vyvinutá, končetiny mají přiměřené úhlení.

Curly je silný a odolný, rychlý a mrštný, sebevědomý a vyrovnaný, velmi inteligentní a aktivní pes, se „smyslem pro legraci“.

Je to okouzlující a milý rodinný společník, starostlivý a oddaný, pozorný a vstřícný ke své rodině a přátelům, ale také odhodlaný a vytrvalý lovec.

Protože je velmi inteligentní a má nezávislou povahu, může být občas trochu tvrdohlavý.

Od ostatních retrieverů se liší i tím, že je odměřený a chladný k cizím lidem. Ale jeho nezávislost a vyrovnanost nesmějí být zaměňovány s plachostí a nedostatkem ochoty. Naopak plachost a bojácnost jsou chybou a jsou naprosto nežádoucí!